„Odpady w rolnictwie – od problemu do zasobów”

Projekt „Odpady w rolnictwie – od problemu do zasobów” to program aktywnej edukacji na temat efektywnego gospodarowanie odpadami w rolnictwie w kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym (GOZ). 

Projekt dotrze do grupy przedsiębiorców rolnych oraz rolników indywidualnych. Jako grupy wspierające, mające kaskadowy wpływ na grupę docelową uwzględnimy w projekcie grupę doradców rolniczych oraz rodziny rolników.

  • Termin realizacji projektu: 1.06.2024 – 30.05.2026

Cele projektu

Celem projektu jest wzrost poziomu wiedzy rolników na temat zagadnień związanych z GOZ i gospodarki odpadami. W szczególności projekt zakłada:

  • szeroką promocję zagadnienia GOZ dla jej popularyzacji w społeczeństwie,
  • edukację na temat praktycznego postępowania z odpadami w agrobiznesie, bazując na konkretnych modelach biznesowych i najnowszych rozwiązań technologicznych,
  • wykreowanie pożądanych postaw i zachowań w wybranych grupach docelowych oraz promocję zrównoważonego stylu życia opierającą sią na zasadzie 3 U – Unikaj, Używaj Ponownie, Utylizuj,
  • aktywizację społeczną w zakresie zrównoważonego rozwoju, w szczególności klimatu i ochrony środowiska w skali lokalnych społeczności.

Działania projektu


Wybrane do projektu narzędzia i działania w pełni dostosowane są do potrzeb edukacyjnych grupy docelowej i charakteryzują się wzajemną komplementarnością.

    Kampania szerokozasięgowa:

    • Portal www projektu,
    • Kampania banerowa na portalach rolniczych,
    • Kampania w social mediach, w tym materiały filmowe i wykładowe.

    Działania bezpośrednie/ płaszczyzna profesjonalna:

    • Konferencja „Odpady i gospodarka w obiegu zamkniętym w agrobiznesie”,
    • 12 Szkoleń „Gospodarka odpadami w rolnictwie w kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym” zarówno tradycyjne jak i on-line,
    • 6 dni wystawowych Stoisk edukacyjnych „Rolniku – Unikaj, Używaj ponownie, Utylizuj!”.

    Produkty projektu:

    • Publikacja popularnonaukowa „ABC Rolnika – Unikaj, Używaj ponownie, Utylizuj. Jak gospodarować odpadami w swoim gospodarstwie„,
    • Materiały promocyjne i informacyjne projektu.


    Niniejszy materiał został dofinansowany ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Za jego treść odpowiada wyłącznie Fundacja Ziemia i Ludzie.

    Fundacja Ziemia i Ludzie

    Celem działającej od 2009 roku Fundacji jest realizacja idei zrównoważonego rozwoju, w tym racjonalnej gospodarki zasobami, ochrony różnorodności biologicznej, ochrony klimatu, edukacji obywatelskiej, a  główną działalnością jest edukacja ekologiczna i realizacja kampanii społecznych. 

    Projekty mają zasięg lokalny, regionalny, krajowy oraz międzynarodowy. Realizowane są ze środków krajowych (NFOŚiGW, wojewódzkie FOSiGW, Kancelaria Rady Ministrów, NIW – FIO, PROO), unijnych (POIIS, RPO, INTERREG), międzynarodowych (Fundusze Norweskie, EUKI). Kierowane są do ogółu społeczeństwa oraz do wybranych grup docelowych: dzieci, młodzieży i seniorów, urzędników, nauczycieli, profesjonalistów z różnych branż i lokalnych społeczności. Na poziomie lokalnym Fundacja współpracuje i wpiera lokalne organizacje  oraz prowadzi edukację kaskadową lokalnych edukatorów i liderów.

    Mamy nadzieję stworzyć wokół Fundacji całą społeczność zaangażowaną w realizację działań na rzecz ekorozwoju przekonując, że działania jednostek także mogą sumować się dla masowego pozytywnego efektu. Chcemy wzbudzić poczucie wspólnoty, odpowiedzialności, wiarę, że można odnosić sukces dbając o środowisko naturalne.

    Flagową działalnością Fundacji jest prowadzony od 9 lat program edukacji seniorów i edukacji międzypokoleniowej  „Zielona Wiedza dla Uniwersytetów Trzeciego Wieku” (NFOŚiGW, Fundusze Norweskie ).

    Niniejszy projekt stanowi naturalną kontynuację wieloletniego projektu Fundacji „Bioróżnorodność – bogactwo polskiej wsi” (NFOŚiGW, RPO WP, Fundusze Norweskie), realizowanego pod patronatem Ministerstwa Rolnictwa, CDR w Brwinowie Oddział w Radomiu, IUNG PIB, IOŚ PIB, SGGW, Uniwersytetu Warszawskiego.

    Zapraszamy na www.ziemiailudzie.pl

    Scroll to Top
    Przejdź do treści