Polecane Publikacje

Zielona Wiedza

O ociepleniu klimatu na chłodno — w wersji na e-czytniki

Zapraszamy do zapoznania się z publikacją do naszego projektu: „O ociepleniu klimatu na chłodno. W każdym wieku tworzymy klimat” Anna Batorczak, Piotr Głowacki, Michał Godek, Anna Kalinowska, Witold Lenart. Pod redakcją Witolda Lenarta.

Publikacja „O ociepleniu klimatu na chłodno” powstała w ramach projektu „Rok dla klimatu” skierowanego do Słuchaczy Uniwersytetów Trzeciego Wieku. Autorami są eksperci z Uniwersyteckiego Centrum Badań Nad Środowiskiem Przyrodniczym i Zrównoważonym Rozwojem Uniwersytetu Warszawskiego, Zakładu Klimatologii i Ochrony Atmosfery Instytutu Geografii i Rozwoju Regionalnego Uniwersytetu Wrocławskiego oraz Zakładu Badań Polarnych Instytutu Geofi zyki PAN. Projekt „Rok dla klimatu” stanowi część wielkiego cyklu edukacyjnego „Zielona Wiedza dla Uniwersytetów Trzeciego Wieku” prowadzonego przez Fundację „Ziemia i Ludzie”.

Pobierz w formacie EPub

Pobierz w formacie MOBI

W imieniu Autorów zachęcam Was do lektury. Książka ta jest znakomitym przewodnikiem do rozmów z naszymi milusińskimi wnukami o sprawach, które nurtują nas wszystkich. Co zrobili nasi pradziadkowie, dziadkowie i my sami, że martwimy się o stan środowiska i skutki zmian klimatu? Czy pozostawimy wnukom zdrowe i czyste środowisko? Jak wspólnie działać, aby nasze wnuki i wnuki naszych wnuków żyły z radością na Zielonej Planecie nazwanej Ziemią?

Mini Kompendium Wiedzy o Mokradłach

Woda, Życie, Klimat

„Mokradłami nazywane są tereny bagien, błot i torfowisk, a także zbiorniki wodne (zarówno naturalne, jak i sztuczne) o wodach stałych i okresowych, o wodach stojących lub płynących, słodkich, słonawych lub słonych (łącznie z wodami morskimi, których głębokość podczas odpływu nie przekracza 6 m)”.

Dlaczego potrzebujemy mokradeł?

Torfowiska, a przede wszystkim właśnie bagna, to nasi najwięksi sprzymierzeńcy w walce ze zmianami klimatycznymi. Dlaczego? Mimo że zajmują zaledwie 3% powierzchni wszystkich kontynentów, torfowiska magazynują dwa razy więcej węgla niż wszystkie lasy na naszej planecie.

Mokradła pełnią też szereg funkcji dotyczących aspektu hydrologicznego: m.in. przeciwdziałają powodziom, są potężnymi zbiornikami wodnymi i zasilają w wodę tereny przyległe, są też biofiltrami oczysz- czającymi wodę krążącą w krajobrazie z metali ciężkich i biogenów (takich jak np. nawozy sztuczne).

W imieniu Autorów zachęcam Was do lektury.

Autor: Mateusz Skłodowski
Konsultacja merytoryczna: Magdalena Galus
Redakcja: Ewelina Skoczeń

Scroll to Top
Przejdź do treści