Zasada 3U – Używaj ponownie

Zasada Używaj ponownie (Reuse) przypomina o możliwości powtórnego wykorzystania produktów powszechnie uznanych za jednorazowe, co zmniejsza skalę zanieczyszczeń środowiska. Odnosi się do naprawiania, propozycji ponownego, wielokrotnego wykorzystania towarów, czasem w zupełnie nowym przeznaczeniu.

Wiele przedmiotów jednorazowego użytku można tak naprawdę użyć wielokrotnie, co skutecznie zmniejszy ilość odpadów. Dla wielu innych produktów, na pozór zużytych, można znaleźć nowe przeznaczenie. W internecie pojawia się szereg przykładów, jak powtórnie wykorzystać takie przedmioty. Najważniejszym działaniem jest jednak kupowanie produktów, które w przyszłości można użyć ponownie, bo do tego zostały przeznaczone.

Przykładem działania według zasady Użyj ponownie jest wykorzystanie szklanej butelki jako wazonu lub oddanie nienoszonej odzieży osobom potrzebującym. Przykładem mogą być również butelki, w tym plastikowe, które można napełnić ponownie wiele razy.

Kiedy zamierzasz coś wyrzucić, zadaj sobie trzy pytania:

  • Czy da się tego użyć ponownie?
  • Czy może posłużyć do innego celu?
  • Czy komuś może się przydać?

Podaruj rzeczom drugie życie!

Użyj ponownie (Reuse) w życiu codziennym

Naprawiaj rzeczy

To, że przedmiot jest tani, nie oznacza, że nie warto go naprawić. Zrobiła Ci się dziura w skarpecie? Zaszyj! Upuściłeś kubek i ułamało się ucho? Przyklej je!

Nie wyrzucaj zbędnych przedmiotów

ale przekaż potrzebującym lub organizacjom pozarządowym. Zorganizuj wyprzedaż garażową – pozbędziesz się przedmiotów, które mogą się jeszcze komuś przydać.

Upcyklinguj odpady

Upcycling to rodzaj ponownego użycia, polegający na nadawaniu nowej, nierzadko lepszej wersji produktowi, który utracił swoją pierwotną funkcję ze względu na zużycie lub inne uszkodzenia. Przykłady:
Spróbuj przerobić stare ubrania – dzięki temu uzyskasz niewielkim kosztem coś nowego, oryginalnego.
Ponownie wykorzystuj opakowania – np. słoik po dżemie jako słoik na własne przetwory, puszkę po kawie jako pojemnik na bułkę tartą, opakowanie po lodach jako pojemnik na żywność lub drobiazgi, itp.

Wymieniaj się rzeczami

Książki, filmy, płyty, ubrania, itp. możesz wymieniać ze znajomymi, przyjaciółmi, rodziną.

Korzystaj z bibliotek czy bookcrossingu

Bookcrossing – idea uwalniania książek, czyli pozostawiania ich na półkach w hotelach, kawiarniach czy parkach, aby służyły innym za darmo. Przekazuj zbędne książki lokalnym bibliotekom lub antykwariatom.

Wybieraj produkty w opakowaniach zwrotnych

np. napoje w butelkach zwrotnych.

Kupuj używane przedmioty

np. ubrania w sklepach z używaną odzieżą – zamiast kupować nowe rzeczy, poszukaj ich odpowiedników w second handach lub na portalach typu oddam/kupię/zamienię. Korzystaj z targów staroci – możesz dostać atrakcyjny przedmiot w świetnej cenie.

Ogranicz zużycie papieru

Wykorzystuj jednostronnie zadrukowane kartki do robienia notatek, drukuj dwustronnie.

Zamiast jednorazowych baterii zainwestuj w tzw. akumulatorki

Akumulatorki czyli baterie z możliwością wielokrotnego ładowania – ich stosowanie jest nie tylko tańsze, ale również bardziej ekologiczne.

Scroll to Top
Przejdź do treści